środa, 29 styczeń 2020

MLM

MLM  - Marketing wielopoziomowy

 

MLM czy piramida finansowa?

 

MLM to z angielskiego Multi Level Marketing, czyli w tłumaczeniu na polski marketing wielopoziomowy, nazywany też bywa marketingiem sieciowym. Zarówno wielopoziomowość, jak i sieciowość dobrze oddają istotę tego marketingu, polega on bowiem na budowaniu sieci dystrybutorów produktów w oparciu o sieć węzłów na wielu poziomach z pominięciem tradycji.

 

 

 

Jak wygląda MLM w praktyce?

 

Firma produkuje towar, który sprzedaje swoim partnerom po hurtowych cenach. Partnerzy rozprowadzają go wśród swoich znajomych lub w najbliższym otoczeniu. Taki dystrybutor może tworzyć sieć osób bezpośrednio mu podlegających rozszerzając w ten sposób grono odbiorców towarów, wówczas taki węzeł otrzymuje prowizję od każdej transakcji sprzedaży podległych mu sprzedawców.

 

 

 

Czy MLM to piramida finansowa?

 

Marketing sieciowy nie jest piramidą finansową, te bowiem są w Polsce zakazane prawnie. Różnica pomiędzy MLM a piramidą jest taka, że producent nie nakłada ograniczeń w kwestii posiadania przez węzły własnych klientów, ponadto węzeł zarabia na swojej sprzedaży i sprzedaży podległych mu węzłów, ale nie dostaje wynagrodzenia od każdego, nowo zwerbowanego węzła.

 

Wizerunek w Sieci

 

Budowanie wizerunku w Internecie – zasady podstawowe

 

 

 

Dlaczego e-PR jest jak ważny?

 

Bardzo często klienci i kontrahenci oceniają wiarygodność firmy, po informacjach na jej temat dostępnych w sieci. Na tej podstawie wyrabiają sobie opinię oraz oceniają potencjał biznesowy firmy. Jeśli informacje, które znajdą w Internecie są nieaktualne, jest ich mało lub są dla nich nieistotne, wówczas firma nie wzbudza ich zaufania i nie stanowi atrakcyjnego partnera w biznesie.

 

 

 

Błędy początkujących

 

Częsty to błąd, że firmy rozpoczynają budowanie swojego wizerunku od kampanii banerowych, czy kampanii linków sponsorowanych, tymczasem ich zaplecze nie istnieje lub prezentuje poziom sprzed kilku dekad. By skutecznie budować markę w internecie należy zacząć od zaplecza, czyli strony internetowej.

 

 

 

Strona WWW: Wiedza, Wygląd, Wiarygodność

 

Rozpoczynając budowę wizerunku w sieci należy na początku zadbać o stronę internetową, oto kilka zasad, których koniecznie trzeba trzymać się tworząc taki portal:

 

*strona musi wyglądać nowocześnie i posiadać wersje mobilną

 

*strona musi być zoptymalizowana pod wyszukiwarki, aby ułatwić jej pozycjonowanie

 

*strona musi być czytelna, przejrzysta i łatwa w nawigacji

 

*storna musi zawierać treści ciekawe, informujące o działalności firmy, powinna opowiadać historię przedsiębiorstwa, odwoływać się do jego misji, wizji i celów. Musi pokazywać osiągnięcia i potencjał biznesowy.

 

*nie może być pustych podstron, wszystkie zakładki powinny być wypełnione

 

*tekst musi być opatrzony licznymi zdjęciami (licznymi - oczywiście w granicach rozsądku), filami wideo oraz innymi formami wizualizacji oferty, kompetencji oraz działalności przedsiębiorstwa.

 

 

 

Gdy posiadamy już tak zbudowaną stronę możemy rozpocząć działania e-PR, ale o tym opowiemy już w następnym odcinku.

 

 

 

Creative marketing

Jeśli jesteś głodny najnowszej wiedzy z zakresu marketingu, jeśli przekopujesz sieć w poszukiwaniu nowinek branżowych lub jesteś przedsiębiorcą, który zastanawia się jakie marketingowe rozwiązania będą dla niego najlepsze – dobrze trafiłeś! Na portal porusza wszystkie zagadnienia związane z nowoczesnymi działaniami marketingowymi.

Podajemy teorię w pigułce, stąd też znajdziesz u nas podstawy Marketingu Mix i Employer Brandingu oraz pokazujemy alternatywne sposoby uprawiania działań marketingowych takiej jak viral marketing czy programmatic buying.

 

Uważamy jednak, że człowiek najlepiej uczy się na przykładach „z życia wziętych” dlatego dużo miejsca poświęcimy case study nad ciekawymi kampaniami z kraju i ze świata oraz kreatywnymi zastosowaniami teorii marketingowych. Pokażemy też jak marketingu lepiej nie uprawiać, wskażemy najczęściej popełniane błędy i podpowiemy jak przekuć je w sukces.

 

Od czasu do czasu możecie spodziewać się również na naszej stronie dawki statystyk obrazujących zachowania konsumenckie oraz reakcje odbiorców na różnego rodzaju przekazy medialne. Wpływem mediów oraz ich rolą w kreowaniu trendów konsumenckich również od czasu, do czasu będziemy się zajmować.

 

Jedną z podstawowych zasad nowoczesnej komunikacji marketingowej jest łatwy, indywidualny kontakt z klientem – stosując tą zasadę w praktyce zachęcamy do kontaktu z nami, każdego kto chciałby zadać pytanie, przeczytać artykuł na interesujący go temat lub umieścić reklamę w serwisie. Czekamy na wiadomości pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

E-PR

 

Internet to obecnie najpopularniejsze narzędzie marketingowe. Umiejętne wykorzystanie ogólnoświatowej sieci informatycznej dla celów budowania wizerunku i pozytywnych skojarzeń z firmą może zapewnić jej rozgłos i sukces, błędy będą jednak ostro wytykane nie tylko przez specjalistów, ale i samych internautów dlatego w tym dziale znajdziesz słów kilka na temat e-PR.