środa, 29 styczeń 2020

MLM  - Marketing wielopoziomowy

 

MLM czy piramida finansowa?

 

MLM to z angielskiego Multi Level Marketing, czyli w tłumaczeniu na polski marketing wielopoziomowy, nazywany też bywa marketingiem sieciowym. Zarówno wielopoziomowość, jak i sieciowość dobrze oddają istotę tego marketingu, polega on bowiem na budowaniu sieci dystrybutorów produktów w oparciu o sieć węzłów na wielu poziomach z pominięciem tradycji.

 

 

 

Jak wygląda MLM w praktyce?

 

Firma produkuje towar, który sprzedaje swoim partnerom po hurtowych cenach. Partnerzy rozprowadzają go wśród swoich znajomych lub w najbliższym otoczeniu. Taki dystrybutor może tworzyć sieć osób bezpośrednio mu podlegających rozszerzając w ten sposób grono odbiorców towarów, wówczas taki węzeł otrzymuje prowizję od każdej transakcji sprzedaży podległych mu sprzedawców.

 

 

 

Czy MLM to piramida finansowa?

 

Marketing sieciowy nie jest piramidą finansową, te bowiem są w Polsce zakazane prawnie. Różnica pomiędzy MLM a piramidą jest taka, że producent nie nakłada ograniczeń w kwestii posiadania przez węzły własnych klientów, ponadto węzeł zarabia na swojej sprzedaży i sprzedaży podległych mu węzłów, ale nie dostaje wynagrodzenia od każdego, nowo zwerbowanego węzła.